Odkurzacze bezworkowe, Odkurzacze workowe

Czy duża moc odkurzacza rzeczywiście jest nam potrzebna?

Nowe przepisy Unii Europejskiej wprowadziły ograniczenia odnośnie maksymalnej mocy odkurzaczy. Mają one na celu oszczędność energii elektrycznej, co jest to korzystne nie tylko dla samego środowiska naturalnego, ale także dla naszego domowego budżetu. Korzystając z odkurzacza o mniejszej mocy oszczędzamy bowiem na konsumpcji prądu. Wielu użytkowników obawia się jednak czy takie ograniczenie nie odbije się negatywnie na jakości odkurzania.

Aby wyjaśnić wątpliwości sprawdźmy, czy dobry i skuteczny odkurzacz musi być koniecznie urządzeniem o dużej mocy!

Moc odkurzacza a jego rzeczywista sprawność

Zanim Unia Europejska zaczęła wprowadzać ograniczenia w mocy odkurzaczy ich producenci prześcigali się w proponowaniu użytkownikom urządzeń o jak największej mocy. Wielu z nas do tej pory mylnie sądzi, że im większą mocą dysponuje odkurzacz, tym sprawniej usuwa on zanieczyszczenia. Niestety, nie zawsze jest to prawda.

Warto bowiem wiedzieć, że rzeczywista sprawność odkurzacza nie zależy jedynie od mocy jego silnika, ale także od wielu innych parametrów. Ogromne znaczenie ma bowiem szczelność konstrukcji odkurzacza, rodzaj silnika, jaki został w nim zamontowany oraz solidność wykonania całej obudowy. W praktyce często okazuje się, że szczelny oraz wyposażony w wydajny silnik odkurzacz o mniejszej mocy jest bardziej skutecznym urządzeniem od słabiej od niego wykonanego odkurzacza o dużej mocy. Warto mieć tego świadomość i przy zakupie odkurzacza zwracać uwagę nie tylko na moc urządzenia.

Odkurzacz workowy Electrolux

Parametrem, na który powinniśmy patrzeć nie jest bowiem sama jego moc podawana w watach (W), ale siła przepływu powietrza wyrażana w litrach na sekundę (l/s). Dopiero ta wartość powie nam bowiem, ile zanieczyszczeń będzie w stanie zassać nasz odkurzacz w określonym czasie, co ma największe znaczenie dla skuteczności naszego sprzątania.

Ograniczenie mocy odkurzaczy w nowych przepisach Unii Europejskiej

Od września 2017 r. producenci nie mogą już dystrybuować na terenie UE odkurzaczy o mocy większej niż 900 W. Nadal możemy jednak kupić urządzenia z mocniejszym silnikiem, które będą dostępne w sklepach, dopóki nie zostaną wyczerpane ich zapasy magazynowe. Czy warto jednak szukać odkurzacza o większej mocy, czy lepiej skupić się na energooszczędnych urządzeniach o niższej mocy powszechnie dostępnych?

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Efektywność oraz wydajność odkurzacza zależą bowiem od wielu czynników. Jeśli jednak szczególnie zależy na wydajnym sprzątaniu i chcielibyśmy zarazem ograniczyć zużycie prądu przez urządzenie warto skupić się na markowych odkurzaczach pochodzących od renomowanych producentów. Taki sprzęt, pomimo niższej mocy, oferuje bowiem dobrą siłę przepływu, szczelną konstrukcję oraz najnowszy silnik, co zagwarantuje nam wydajne sprzątanie.

Wydajne odkurzacze o niższej mocy, które warto kupić

Przykładem takiego urządzenia są m. in. odkurzacze Electrolux https://www.neonet.pl/do-domu/odkurzacze.html?producent=electrolux np. FAMA EUS8ANIMAL. Jest to urządzenie o mocy 750 W wyposażone w nowoczesny i wydajny silnik oraz szczelną konstrukcję, która sprawia, że siła odkurzacza, pomimo niższej mocy, śmiało może konkurować z odkurzaczami wyposażonymi w o wiele mocniejsze silniki. Jego zaletą jest także cicha praca, odkurzacz Electrolux generuje bowiem hałas na poziomie zaledwie 58 dB.

Odkurzacz Electrolux czerwony

Innym wartym uwagi urządzeniem jest odkurzacz bezworkowy PHILIPS FC9330/09 o mocy 650 W. Jego zaletą jest zachowanie wydajności zawsze na takim samym poziomie, gdyż odkurzacz nie posiada worka w miarę którego zapełnienia jego siła ssania może się znacząco zmniejszać. Na jego wydajność wpływa także nowoczesna technologia PowerCyclone 5, która maksymalizuje przepływ powietrza zwiększając tym samym wydajność odkurzania. Odkurzacz Philips nie potrzebuje więc dużej mocy, aby być wydajnym oraz skutecznym urządzeniem sprzątającym.

Philips odkurzacz

Dodaj komentarz

Facebook