Odkurzacze automatyczne, Odkurzacze bezworkowe, Odkurzacze workowe

Odkurzacz tradycyjny czy automatyczny?

Współczesne odkurzacze dzielimy zasadniczo na dwa rodzaje: odkurzacze tradycyjne i automatyczne. Odkurzacze tradycyjne znajdziemy w praktycznie każdym domu. Stanowią one podstawowy sprzęt do sprzątania, bez którego trudno wyobrazić sobie życie. Coraz więcej osób decyduje się jednak na kupno odkurzacza automatycznego, zwanego także robotem lub roombą (od nazwy pierwszego i zarazem najpopularniejszego modelu).

Jeśli właśnie stoisz przed wyborem odkurzacza i nie wiesz, który sprzęt najlepiej spełni Twoje oczekiwania, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Dowiesz się z niego, jakie wady i zalety posiadają oba te rodzaje odkurzaczy i zdecydujesz, który z nich warto wybrać.

Odkurzacz tradycyjny –  sprzęt o dużej mocy i uniwersalnym zastosowaniu

Odkurzacze tradycyjne to urządzenia do sprzątania, które goszczą w naszych domach od wielu lat. Posiadają dużą moc ssącą, która umożliwia szybkie i sprawne usuwanie zanieczyszczeń z wszystkich rodzajów podłóg, wykładzin, a nawet tapicerek. Dzięki specjalnym wymiennym końcówkom możemy ich używać do sprzątania w trudno dostępnych miejscach, takich jak np. kąty czy powierzchnia pod meblami. Ich główną zaletą jest szybkość i dokładność odkurzania.

Odkurzacz tradycyjny – z workiem czy bez?

Odkurzacze tradycyjne występują zarówno w wersji z workiem na śmieci, jak i w formie bezworkowej. Kupując odkurzacz wyposażony w worek musimy liczyć się z jego regularną wymianą na nowy. Jest to jednak rozwiązanie bardziej higieniczne, gdyż wypełniony kurzem worek wystarczy zamknąć i wyrzucić. Bezworkowe modele odkurzaczy tradycyjnych z kolei wymagają regularnego opróżnienia pojemnika na kurz, przez co jego niewielkie ilości mogą wydostać się na zewnątrz. Zdecydowanym plusem odkurzaczy bezworkowych jest jednak brak konieczności kupowania worków, które nie należą do najtańszych.

Odkurzacz tradycyjny – waga ciężka wśród urządzeń sprzątających

Największą wadą odkurzaczy tradycyjnych jest ich dość duża waga i rozmiar. Będzie to kłopot szczególnie dla tych użytkowników, którzy posiadają piętrowy dom. Aby go w całości wysprzątać, konieczne będzie przenoszenie odkurzacza między piętrami. Posiadając w domu taki odkurzacz, konieczne jest także znalezienie dla niego miejsca. Przez swój rozmiar i dodatkowe akcesoria wymaga on bowiem dedykowanego schowka. Jego wadą jest także kabel zasilania, który może nam wadzić podczas sprzątania. Posiadacze większych powierzchni do sprzątania będą musieli liczyć się z koniecznością jego przełączania między gniazdkami, gdyż długość przewodu może okazać się niewystarczająca, by objąć swoim zasięgiem całe mieszkanie.

Odkurzacz automatyczny – on sprząta, Ty odpoczywasz!

Odkurzacze automatyczne to nowoczesne urządzenia sprzątające, których zadaniem jest zautomatyzowanie procesu sprzątania. Taki odkurzacz jest mały, najczęściej w okrągłym kształcie i składa się z bazy zasilającej i robota sprzątającego. Nadaje się on do czyszczenia wszystkich rodzajów podłóg, wykładzin i dywanów, jednak nie posprzątamy nim tapicerki meblowej. Największą zaletą odkurzaczy tego rodzaju jest to, że proces odkurzania nie wymaga naszego udziału. Jedyne, co musimy zrobić to włączyć urządzenie, ewentualnie zaprogramować godzinę, o której chcemy by rozpoczął on sprzątanie. Jest to bardzo wygodne, gdyż możemy np. zaplanować odkurzane w godzinach, kiedy nikogo nie ma w domu i po powrocie z pracy zastać wysprzątane mieszkanie.

Lekki sprzęt stworzony do przenoszenia

Odkurzacz automatyczny pracuje bezprzewodowo, musimy jedynie pamiętać o jego naładowaniu. Posiadacze piętrowych domów będą oczywiście musieli liczyć się z koniecznością przenoszenia urządzenia między piętrami. Odkurzacz automatyczny jest jednak mały i lekki, nie powinno to wiec stanowić problemu.

Mała moc ssąca – dłuższe sprzątanie i konieczność poprawek

Wadą odkurzacza automatycznego jest niedokładne sprzątanie kątów i trudno dostępnych miejsc. Użytkując go w swoim domu, musimy się więc liczyć z koniecznością „poprawek” po jego pracy właśnie w takich miejscach. Odkurzacze automatyczne mają także mniejszą moc ssącą, przez co sprzątanie z ich użyciem trwa dłużej. Mają także problem z przemieszczaniem się po nierównych powierzchniach, najlepiej jest więc wybierać je do mieszkań, które nie posiadają zbyt wysokich progów, kabli leżących bezpośrednio na podłodze oraz innego rodzaju nierówności.

Dodaj komentarz

Facebook