Odkurzacze workowe

Ograniczenie mocy odkurzaczy w Unii Europejskiej

Odkurzacze to sprzęt sprzątający, który znajdziemy w praktycznie każdym gospodarstwie domowym. Wielu użytkowników sądzi, że im większa moc odkurzacza, tym jest on wydajniejszy oraz lepiej sprząta. Nie jest to jednak do końca prawda, gdyż nowoczesne odkurzacze, nawet o niewielkiej mocy, okazują się o wiele lepsze od starszych modeli o większej sile działania. Warto także wiedzieć, że od września 2017 r. w życie weszła ustawa, która zakazuje produkcji na rynki europejskie odkurzaczy, których moc byłaby wyższa niż 900 W.

Zmiany związane z mocą odkurzaczy z 2014 i 2017 r.

Zmiany wprowadzone we wrześniu zeszłego roku to nie pierwszy raz, kiedy obniżeniu ulega moc odkurzaczy. Po raz pierwszy takie ograniczenia wprowadzone zostały bowiem już w 2014 r., kiedy to Unia Europejska zakazała produkcji oraz dystrybucji na swoim terenie odkurzaczy o mocy większej niż 1600 W.

odkurzacz electrolux

Od 1 września 2017 r. producenci muszą z kolei zrezygnować z produkcji urządzeń o mocy wyższej niż 900 W. Oczywiście zmiana ta dotyczy tylko rynku europejskiego, na którego terenie wkrótce nie będziemy mogli już kupić odkurzaczy o wyższej mocy. Czym podyktowane są te zmiany i czy są one korzystne dla nas, konsumentów?

Mniejsza moc odkurzacza = mniejszy pobór prądu i mniejszy hałas

Mniejsza moc odkurzaczy wiąże się z dużo mniejszym poborem przez nie energii elektrycznej. Ma to ogromne znaczenie nie tylko dla troski o środowisko naturalne oraz rozsądne gospodarowanie zasobami energetycznymi, ale przede wszystkim dla samego użytkownika. Nie oszukujmy się bowiem, odkurzacze bowiem, zwłaszcza ich starsze modele o niskiej klasie energetycznej, to urządzenia dość prądożerne.

Wymieniając swój stary odkurzacz na nowy o niższej mocy, różnicę w pierwszej kolejności odczuje nasz portfel, a zaraz po nim… nasze uszy. Warto bowiem wiedzieć, że odkurzacze o niższej mocy generują także zdecydowanie mniejszy hałas. Doskonale widać to na przykładzie odkurzacza ELECTROLUX ULTRA ONE EUO96SBM, który posiada moc 850 W, a generuje hałas na poziomie zaledwie 65 dB.

Odkurzacz electrolux ultra one

Czy jednak niższa moc odkurzacza oznacza także gorszą jakość sprzątania?

Nowoczesne odkurzacze o niskiej mocy i ich wydajność

Wielu z nas kupując nowy odkurzacz, w pierwszej kolejności zwraca uwagę na jego moc.  Jeszcze kilka lat temu, kiedy zależało nam na wysokiej wydajności urządzenia oraz dobrych efektach sprzątania przy jego użyciu, wybieraliśmy sprzęt o większej mocy. I rzeczywiście, starsze modele odkurzaczy, im większą dysponowały mocą, tym lepiej zasysały zanieczyszczenia oraz znacznie szybciej usuwały kurz.

Dziś sprawa wygląda jednak nieco inaczej, gdyż nowoczesne odkurzacze, pomimo sporo mniejszej mocy, są dużo wydajniejsze niż ich starsi „bracia”. Wszystko to dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii, która pozwala na ograniczenie mocy silników, przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności oraz szybkości pracy całego urządzenia.

Zmiany wprowadzone przez UE nie wpłyną więc negatywnie na jakość oraz efekty naszego sprzątania, a jedynie pozytywnie odbiją się na wysokości rachunków za prąd oraz mniejszym hałasie, jaki będzie towarzyszył codziennemu sprzątaniu za pomocą nowoczesnych odkurzaczy.

Dodaj komentarz

Facebook