Odkurzacze bezworkowe, Odkurzacze workowe

Wady i zalety odkurzaczy workowych i bezworkowych

Odkurzacz to urządzenie, które powinno znajdować się w każdym domu. Jego podstawowym zadaniem jest usuwanie kurzu i zanieczyszczeń z podłóg, dywanów, a także mebli. W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów odkurzaczy. Zasadniczo możemy podzielić je na workowe, czyli takie, w których zanieczyszczenia trafiają do worka oraz bezworkowe, wyposażone w specjalny pojemnik. Każde z tych urządzeń posiada zarówno wady, jak i zalety.

Jeśli w niedalekiej przyszłości planujesz zakup nowego odkurzacza, z tego artykułu dowiesz się, jakie są plusy i minusy każdego z tych rozwiązań.

Zalety odkurzaczy workowych – niedrogie urządzenia higieniczne w obsłudze

Najpopularniejsze odkurzacze to te, które posiadają wymienny worek na zanieczyszczenia. Ich zaletą jest przede wszystkim higiena. Zazwyczaj bowiem woreczki są zamykane, kurz nie ma więc możliwości by wydostać się na zewnątrz. Ma to szczególne znaczenie dla alergików i osób wrażliwych na drobinki kurzu unoszące się w powietrzu. Po zapełnieniu worka wystarczy go bowiem wyrzucić i na jego miejsce założyć nowy. Nie ma także konieczności mycia komory odkurzacza, gdyż dobrej jakości, markowe worki są szczelne i nie brudzą jej wnętrza. Zazwyczaj odkurzacze workowe kupimy także w niższej cenie niż ich bezworkowe odpowiedniki. Dobrym przykładem niedrogiego odkurzacza bezworkowego jest odkurzacz ELECTROLUX CEALLFLDB, który dodatkowo wyposażony jest w regulację mocy. Jeśli natomiast poszukujemy cichszych odkurzaczy, postawmy na odkurzacz ELECTROLUX Ultra Silencer ECS52B lub jego nowszy model ELECTROLUX New Ultra Silencer EUS8X2DB. Dzięki niższemu natężeniu hałasu urządzenia te zapewniają większy komfort pracy i dobrze sprawdzą się w mieszkaniach w bloku oraz dla rodzin z małymi dziećmi.

ELECTROLUX CEALLFLDB

Wady odkurzaczy workowych – wysoki koszt eksploatacji

Podstawową wadą tradycyjnych odkurzaczy workowych jest jednak konieczność regularnego dokupowania worków. Jeśli szczególnie zależy nam na dobrze dopasowanym worku, najlepiej jest zakupić dedykowane do naszego sprzętu akcesoria. Te niestety nie należą jednak do najtańszych. Użytkując odkurzacz workowy musimy więc być przygotowani na regularny wydatek. Wraz z zapełnianiem się worka odkurzacz traci także siłę ssania, jeśli więc zależy nam na efektywnym sprzątaniu, musimy dość często wymieniać worki, co generuje dodatkowe koszty.

Odkurzacze bezworkowe i ich zalety – sprzęt niedrogi w eksploatacji

Odkurzacze bezworkowe z kolei gromadzą kurz i zanieczyszczenia w specjalnym pojemniku. Są więc znacznie tańsze w eksploatacji, gdyż nie musimy regularnie dokupować do nich wymiennych woreczków. Posiadają także stałą moc ssania, która jest zawsze taka sama i nie zależy od stopnia zapełnienia pojemnika. Modele bezworkowe posiadają także niższą remisję kurzu, co oznacza, że wydmuchiwane przez urządzenie powietrze jest czystsze.

ELECTROLUX EAPC52LR

Jakie modele odkurzaczy bezworkowych warto wziąć pod uwagę przy zakupie? Warty polecenia jest z pewnością odkurzacz ELECTROLUX EAPC52LR, który posiada dużą moc ssącą oraz przystępną cenę. Model ten jest dodatkowo prosty i intuicyjny w obsłudze. Dobrym wyborem z kolei dla osób wrażliwych na kurz jest odkurzacz ELECTROLUX CYCLONCLEAN Z7860EL, który dodatkowo wyposażony jest w wydajny filtr HEPA. Jeśli natomiast szukamy wydajnego odkurzacza bezworkowego zapoznajmy się z modelem ELECTROLUX SilentPerformer Cyclonic ESPC71DB.

ELECTROLUX SilentPerformer Cyclonic ESPC71DB

Odkurzacze bezworkowe i ich wady – urządzenia nieodpowiednie dla alergików

Aby opróżnić zapełniony zanieczyszczeniami pojemnik odkurzacza bezworkowego, konieczne jest wysypanie jego zawartości do kosza na śmieci. Jeśli zrobimy to zbyt szybko, część kurzu może trafić do powietrza lub rozsypać się na podłogę. Nie jest to więc polecane rozwiązanie dla alergików. Po każdorazowym opróżnieniu pojemnika konieczne jest także jego dokładne umycie, by pozbyć się resztek kurzu z jego dna i ścianek. Odkurzacz bezworkowy wymaga więc nieco więcej pracy przy jego regularnej eksploatacji. Urządzenia tego typu są także nieco droższe niż odkurzacze wyposażone w wymienne worki.

Dodaj komentarz

Facebook