Odkurzacze automatyczne

Zalety i wady robotów sprzątających

Roboty sprzątające, inaczej nazywane także odkurzaczami automatycznymi, to urządzenia, które budzą ogromne zainteresowanie wśród użytkowników. Dzięki całkowitemu zautomatyzowaniu procesu sprzątania są one bowiem swoistym spełnieniem marzeń osób, które nie lubią odkurzania. Idealnie sprawdzają się także w dużych domach, w których odkurzanie tradycyjnymi metodami wiąże się z dużym nakładem sił i czasu. Jakie zalety posiadają roboty sprzątające i czy urządzenia te mają wady?

Roboty sprzątające i ich zalety – bezobsługowość i sterowanie na odległość

Najważniejszą zaletą robotów sprzątających jest pełna automatyzacja procesu sprzątania. Odkurzacz automatyczny wystarczy bowiem uruchomić, a on za nas zajmie się sprzątaniem. Odkurzanie przebiega więc praktycznie bez naszego udziału. Dla właścicieli robotów sprzątających wiąże się to z oszczędnością czasu, gdyż w czasie, kiedy robot zajmuje się odkurzaniem, my możemy poświęcić swoją uwagę innym czynnościom.

iRobot Roomba 966

Bardziej zaawansowane modele odkurzaczy automatycznych, np. iRobot Roomba 966 lub ROBOJET Air AH-157 mogą być sterowane także za pomocą smartfona. Dla nas oznacza to więc możliwość uruchomienia urządzenia także poza domem oraz ustalenia parametrów jego pracy na odległość. Jest to wygodne i funkcjonalne np. w sytuacji, kiedy w ostatniej chwili dowiadujemy się o wizycie znajomych, a chcemy, aby nasz dom był czysty i wysprzątany na ich przybycie.

ROBOJET Air AH-157

Uniwersalny, cichy i energooszczędny sprzęt do każdego rodzaju podłóg

Roboty sprzątające doskonale radzą sobie ze sprzątaniem praktycznie każdego rodzaju podłóg. Jest to więc sprzęt uniwersalny, za którego pomocą odkurzymy kafelki, parkiet, panele, a także dywany i wykładziny. Przykładem uniwersalnego odkurzacza automatycznego jest Robot Odkurzający RoboJet Sensual, który zaprojektowany został to czyszczenia wszystkich rodzajów powierzchni domowych.

Zaletą robotów sprzątających są także ich kompaktowe rozmiary, cicha praca oraz niewielki pobór energii elektrycznej. Pozwala to urządzeniu wjechać pod łóżko oraz pod meble i dokładnie odkurzyć przestrzeń pod nimi, gdzie gromadzą się zazwyczaj największe ilości zanieczyszczeń.

RoboJet Sensual

Ich cicha praca nie zakłóca natomiast domownikom normalnego funkcjonowania i podczas, kiedy odkurzacz sprząta, my możemy oglądać telewizję, rozmawiać przez telefon, czy zrelaksować się. Najcichsze odkurzacze automatyczne dostępne aktualnie w sprzedaży to Robot Odkurzający RoboJet Duel i Robot Odkurzający RoboJet Sensual, które generują hałas na poziomie zaledwie 50 dB.

Roboty sprzątające i ich wady

Pierwszą wadą robotów sprzątających, z powodu której wielu z nas wstrzymuje się z ich zakupem, jest dość wysoka cena. Mimo tego, że odkurzacze automatyczne występują w bardzo zróżnicowanych cenach, to jeśli zależy nam na zakupie dobrej jakości i funkcjonalnego urządzenia od renomowanego producenta, jest to ciągle sprzęt dość drogi. Wadą niektórych modeli robotów sprzątających jest także czas ich ładowania, który może wynosić nawet 5 godzin.

Nie wszystkie roboty sprzątające dobrze radzą sobie także ze sprzątaniem miękkich powierzchni. Większość dostępnych w sprzedaży urządzeń zostało bowiem zaprojektowanych głównie do odkurzania twardych podłóg, przez co słabiej odkurzają dywany i wykładziny. Jeśli więc mamy w domu także miękkie powierzchnie do sprzątania powinniśmy wybrać odkurzacz automatyczny, który poradzi sobie także z nimi z nimi. Jest to np. wspomniany powyżej Robot Odkurzający RoboJet Sensual.

Przy ich zakupie, warto także mieć świadomość, że odkurzacze automatyczne to zaawansowane technologicznie urządzenia wyposażone w dość drogie komponenty. W przypadku zepsucia się któregoś z nich i konieczności naprawy urządzenia po upływie okresu gwarancyjnego, musimy się wiec liczyć z dość wysokim wydatkiem.

Dodaj komentarz

Facebook